trojUpravaVod2

Hygienické zabezpečení - chlorace

chloraceVe vodě z přírodních zdrojů (studny) i zdrojů pro zásobování obyvatelstva se velmi často nacházejí choroboplodné zárodky  a bakterie a voda je tak zdravotně závadná. Pokud je taková voda použita k pitným účelům nebo k přípravě potravin, je nutná dezinfekce vody, tj. usmcení mikroorganizmů v ní obsažených.

 

Hygienické zabezpečení (odstranění bakteriálního znečištění) podzemní vody může být řešeno dávkováním roztoku chlornanu sodného (nebo Sava), nebo přípravku na bázi vyšších oxidů chlóru (Duozon 100 L) do potrubí před retenční nádrž, ve které musí být zabezpečena určitá doba zdržení (obvykle minimálně 20 min.), která je navržena buď jako beztlaká (dávkování do nádrže v souběhu s čerpadlem ve studni) nebo jako průtočná tlaková (obvykle o objemu 40 - 100l). Beztlaká nádrž (o objemu až 1000 l) je obvykle vybavena hlídáním hladiny a vyžaduje následně další čerpadlo s tlakovou nádobou pro distribuci vody do objektu. Tato úprava vody odstraní i dusitanové ionty. Při nižších hodnotách pH surové vody je možné dávkovat roztok chlornanu sodného společně s alkalizačním činidlem.

 

Dávkování může být konstantní, spouštěné spolu s čerpáním vody, nebo řízené vodoměrem. Chemikálie Duozon 100 L usmrcuje mikroorganizmy podstatně rychleji a účinněji. Ošetřená voda prakticky nezapáchá po chlóru.

 

Podrobnější informace o principu technologie viz chlorace.